Auto etapy - Šímasprint

05. - 06. 05. 2007

Heřmanice a Suchdol, CZ

< Zpět /Back


Text: Plhus - Foto: Nowi


     Na akcích pořádaných týmem kolem pana Šímy jsme byli jako diváci již mnohokrát. Protože nás po Zlechově začalo závodění bavit, lákal nás jarní Šímasprint, kde jsme si tyto závody chtěli vyzkoušet i z druhé strany. Postupně jsme se tedy přihlásili všichni, ve stejném složení jako na poslední Zlechov. Do role hlavního logistika se tentokrát "obul" Plha, který zajistil výborné ubytování a domluvil vše potřebné na celý víkend. Bohužel v týdnu před soutěží nahlásil kvůli rodinným problémům absenci Mike. Marťas "švára" zase řešil problémy se spolujezdcem, ale nakonec vypomohl Tomáš Bartošek, což byla správná volba.

     Nic závažného se už naštěstí nestalo a my jsme mohli v pátek večer vyrazit do Fulneku. Cestou jsme ještě "zaútočili" na vyprodaný supermarket v Hranicích na Moravě a před setměním jsme stihli projet sobotní RZ. Bohužel, při druhé tréninkové jízdě začalo opět zlobit dobíjení na Plžově voze. Nový alternátor tedy dlouho nevydržel. Snaha o zajištění jiného vyšla naprázdno, museli jsme tedy doufat, že stávající vydrží.

     Už byla tma, když jsme dorazili na hotel. Po rychlém ubytování jsme vyrazili na večeři. Přepisovali jsme "noty", debatovali a všechno zalévali dobrým Radegastem. Někteří z nás pak během víkendu spořádali celou zásobu jater v hotelu. Před půlnocí nás všechny přemohla únava, před náročným závodem bylo nutné se pořádně vyspat.
     Ráno jsme se probudili do deštivé soboty, což nás příliš nepotěšilo. Opět jsme naložili vše potřebné na celý den a vyrazili na start. V modré Felícii se nic nezměnilo, dobíjení svítilo stále. V prostoru startu již bylo rušno. Zabrali jsme servisní plochu a prošli akreditační přejímkou. Nalepili jsme čísla a zamířili ke startu, připravit se na první průjezd. Opět začalo lehce pršet. Sobotní etapu tvořily 3 RZ, jedoucí se na jednom úseku. Jednalo se o okruhový test. Posádky startovaly vždy po půl minutě, každá musela absolvovat tři kola, ale na okruhu byly vždy maximálně čtyři vozy. My jsme se vždy naskládali hned za sebou, aby to bylo "zajímavější". Hned v prvním průjezdu se nevyvarovala chyby posádka Krajča - Bartošek, která krátce opustila trať. Ztratili několik desítek vteřin, mohli ale bez problémů pokračovat dál v soutěži. Plha v prvním průjezdu nezapomínal na diváky, kterých se i v nevlídném počasí sešlo kolem trati dost. Zkouška na první pohled vypadala velmi snadně, několik rovinek a vlastně jen tři ostré zatáčky. Jenže díky dešti a velkému množství vytahaného bláta byla trať kluzká a tudíž náročná. Obzvlášť dobrždění proti hřbitovní zdi bylo "na srdce".

     Pro druhý průjezd přehodnotila dvojce Plšek - Krajčová své ambice a zaútočili na lepší čas. Bez chyb zvládli druhý průjezd i Martin s Tomášem, jejich dosažený čas znamenal návrat do bojů o pěkné umístění. Velmi dobře si vedla zlínsko - chvalčovská dvojice v modré "feldě". Na své konto si připsala i druhé vítězství v rychlostní zkoušce. Samozřejmě mezi posádkami v poháru ŠRC07. S méně upravenými vozy nemůžeme bojovat o umístění v popředí absolutního pořadí.

     Taktika pro třetí test byla jasná, neudělat zbytečnou chybu a upevnit si své pozice před druhou, náročnější etapou. To se také povedlo, i když při našem startu opět přišel hustý déšť. Celou sobotní etapu fungovalo i naše dobíjení, mohli jsme se tedy všichni připravovat na neděli.     Před návratem na hotel jsme vyrazili na trať druhé etapy. Opět jedna "rychlostka", jedoucí se třikrát. Tentokrát ovšem "soutěžácká" klasika! Začátek testu na hlavní silnici, následovalo odbočení na úzkou lesní cestu kolem přehrady, několik horizontů, zrádných zatáček. Trať pokračovala lesem, již do kopce, opět několik zrádných zatáček, dva mostky a spousta vytahaného bláta. Po výjezdu z lesa rychlý úsek do cíle. Napsali jsme rozpis a dokonce jsme si kousek zkoušky prošli, aby nás druhý den nic nepřekvapilo.

     Večer na hotelu jsme strávili odpočinkem, u hokeje a dobrého vína. Kolem půlnoci nás všechny dostihla únava a spánek.

     V neděli nám budík zazvonil o půl osmé. Venku opět poprchalo, ale nebylo to tak hrozné jako předchozí den. Přes kafíčko na pumpě jsme dorazili na start druhé etapy. Rodiče bratří Plšků, kteří nás celý víkend bouřlivě podporovali, dorazili chvilku po nás a během tréninků zabrali to nejlepší místo u trati. My jsme si ještě po ránu stihli projet trať. Před startem jsme naleštili okna, lehce očistili auta od bláta a vyrazili.

     Plha, který startoval dřív, nám ještě stihl nahlásit jednoho Swifta v příkopu, pak to přišlo: 3 - 2 - 1 - start, vystřelili jsme od čáry a ukrojili první metry testu. Zvládli jsme horizont, retardér i nebezpečný úsek přes mostky. A pak ještě krátké stoupání, pár zatáček a cíl! Krátký úsek, ale i tak jsme se zapotili. A ještě víc, když jsme se pak šli dívat na tu Suzuki v lese.   

     Podle výsledku bylo vidět, že se Plha ještě nevzdal, stále se snažil bojovat a v prvním průjezdu nám "naložil" 5 vteřin. Bylo jasné, že náš náskok za normálních okolností nemůže stáhnout. I přesto jsme nepřestávali bojovat ani my a další průjezdy jsme se snažili projet ještě rychleji. Vyplatilo se! I díky problémům několika dalších posádek jsme nakonec zakončili naše víkendové zápolení na 11. místě ve třídě. Petr s Lenkou zůstali v těsném závěsu a Martin s Tomášem díky sobotní chybě dokončili jako 16.

     Opět jsme si moc pěkně zazávodili, sváděli jsme mezi sebou krásné souboje o každou vteřinku a věřím, že jsme potěšili i diváky a naše fanoušky. Už teď plánujeme další závody, snad v nich bude patrné naše další zlepšení a získané zkušenosti. Chtěl bych také poděkovat všem, kdo nám jakýmkoliv způsobem k pěknému závodu pomohli!


   

     Plšek - Pléha (26.absolutně, 11.ve třídě, 1. Pohár ŠRC07): "Do soutěže jsme vstupovali s odhodláním zajet lepší výsledek než na soutěžích ve Zlechově. Podřídili jsme tomu přípravu před soutěží, kdy jsme na autě provedli technické úpravy na motoru a podvozku. Víc jsme se zaměřili i na rozpis. V týdnu před soutěží jsme provedli krátký test. Vše se jevilo v naprostém pořádku. Proto nás nemile překvapilo opětovné rozsvícení kontrolky dobíjení a oleje při první ostré tréninkové jízdě. Technika nakonec vydržela celý víkend a nám se podařilo i v náročných podmínkách, které na trati panovaly, zajet výborný výsledek. Chci poděkovat hlavně svým rodičům za velkou podporu a finanční pomoc při úpravě auta, svému spolujezdci a taktéž kolegům z klubu za krásné souboje. Již teď se velmi těšíme na další závod!"


   

     Plšek - Krajčová (29.absolutně, 13.ve třídě, 2. Pohár ŠRC07): "Soutěž se mi moc líbila, protože byla dobře zorganizovaná a byly vybrány pěkné tratě. Počasí nebylo sice nic moc, ale na druhou stranu jsem nabral hodně zkušeností při jízdě na mokru. První den jsme zvolili trochu volnější styl, který se doufám líbil i divákům. Musím pochválit moji spolujezdkyni Lenku, která zvládla roli navigátora při své "opravdové" premiéře na jedničku."


 

     Krajča - Bartošek (32.absolutně, 16.ve třídě, 3. Pohár ŠRC07): "Závody se nám velice líbily. I když nám moc nesedlo počasí, jelikož jsme v pátek přezuli nové pneu, které nebyly sjeté a na mokru hodně klouzaly. Po odjetí první RZ se pneumatiky sjely a my jsme mohli dohánět ztrátu způsobenou výletem mimo trať. Chtěl bych poděkovat spolujezdci Tomášovi za dobrou a přesnou navigaci a také pořadatelům za velmi dobrou organizaci závodů. Taktéž všem divákům, kteří nás podporovali i za nepříznivého počasí."Všechna práva vyhrazena ŠRC 2007 / All rights reserved ŠRC 2007